W jaki sposób dbać o nogi po laserowym usunięciu żylaków?
Do usuwania żylaków, stanowiących niestety powszechny problem zdrowotny, coraz częściej wykorzystuje się laser. Nic dziwnego, jest to bowiem metoda szybka, skuteczna i mało inwazyjna, a przy tym ryzyko wystąpienia powikłań jest tu minimalne. Zabieg trwa około godziny, a rekonwalescencja jest znacznie krótsza i mniej uciążliwa niż w przypadku operacji chirurgicznej.
A jak przebiega taki zabieg? Wszystko zaczyna się od znieczulenia miejscowego, po którym lekarz wykonuje specjalne nakłucia w celu wprowadzenia do żył włókien laserowych. Następnie dokonuje się zamknięcia naczyń krwionośnych za pomocą energii cieplnej wytworzonej przez wiązkę światła. Co ważne, mała inwazyjność laserowego usuwania żylaków sprawia, że nie pozostają po nim żadne blizny.
Co robić po zabiegu laserowej obliteracji żylaków?
Zaletą tej metody jest to, że zaraz po zabiegu pacjent wrócić może do większości codziennych aktywności. Aby jednak w pełni cieszyć się efektami zabiegu, uniknąć powikłań i jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności, warto stosować się do szeregu zaleceń. Przede wszystkim, należy unikać długiego bezruchu, ale także intensywnego wysiłku. A zatem, bieganie, pływanie czy jeżdżenie na rowerze zaraz po laserowym usunięciu żylaków odpada – za to spacery są bardzo pożądane. Unikajmy też lepiej chodzenia w butach na wysokich obcasach.
Na liście rzeczy niepożądanych znajduje się także wystawianie nóg na słońce (może to spowodować pojawienie się przebarwień na skórze) i w ogóle na wysoką temperaturę. A zatem szybki prysznic będzie o wiele lepszy niż długie, gorące kąpiele. Warto natomiast zdecydować się na masaże i hydromasaże poprawiające krążenie krwi. Zależnie od konkretnego przypadku, lekarz wydać może też dodatkowe zalecenia. Na przykład przyjmowanie leków zapobiegających powstawaniu zakrzepów albo noszenie uciskowych pończoch lub opasek. W każdym razie rekonwalescencja po laserowym usunięciu żylaków nie powinna trwać dłużej niż kilka tygodni.