Rola ultrasonografii w diagnostyce medycznej
Ultrasonografia jest metodą diagnostyczną, dzięki której można zobaczyć wielkość i kształt narządów wewnętrznych. Jest to jedno z podstawowych badań wykonywanych w celu zdiagnozowania pacjenta. Na obrazie uzyskiwanym przez ultrasonografię widać nie tylko narządy, ale również patologiczne zmiany, takie jak guzy, zgrubienia, mięśniaki oraz zmiany nowotworowe. USG wykonywane jest także w trakcie ciąży.
Na czym polega badanie USG?
Ultrasonografia opiera się na falach ultradźwiękowych, które przenikają komórki organizmu. USG jest bezbolesne, a emitowane fale, które rozchodzą się po organizmie, są nieszkodliwe, więc badanie w razie potrzeby może być wielokrotnie powtarzane.
Obraz obszaru, który jest badany, wyświetla się na monitorze. Przed rozpoczęciem badania, fragment skóry mający zostać poddany badaniu, smaruje się specjalnym żelem ułatwiającym przewodzenie impulsów.
Narządy, które można kontrolować za pomocą USG, to m.in. wątroba, moszna, nerki, piersi, trzustka, jajniki, tarczyca.
Fale ultradźwiękowe nie pokonują tkanki kostnej, powietrza w przewodzie pokarmowym i płucach, więc USG nie nadaje się do kontrolowania wszystkich tkanek. Z tego powodu przed badaniem brzucha stosuje się środki na wzdęcia.
Kiedy wykonuje się ultrasonografię?
USG wykorzystywane jest przy podejrzeniu różnych chorób oraz w celach kontrolnych. Często jest wykonywane podczas wizyt u ginekologa. Może być robione przez pochwę lub brzuch. Z jego pomocą możliwe jest sprawdzenie, jak rozwija się płód. Ułatwia wykrycie wielu nieprawidłowości, poznanie płci dziecka, a także wykonywanie precyzyjnych zabiegów, takich jak biopsja.
Ultrasonografię wykonuje się przy odczuwaniu bólu w jamie brzusznej, ponieważ dzięki temu badaniu można rozpoznać wiele rodzajów zmian w tym obrębie.
Możliwe jest również wykonanie USG dopplerowskiego, czyli badania tętnic i żył. Jest ono wykonywane u osób mających skłonności do występowania żylaków.
USG wykonuje się także po to, żeby sprawdzić, czy nastąpiły rezultaty leczenia i zdecydować o szczegółach dalszej terapii.