Na czym polega monitorowanie owulacji?
Monitorowanie owulacji to badanie ginekologiczne, które ma na celu ocenę funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Podczas badania specjalista może wyznaczyć dokładną datę owulacji i wykonać obserwację procesu powstawania pęcherzyków. Na czym dokładnie polega monitorowanie owulacji? Kiedy warto je wykonać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury.
Jak przebiega ultrasonograficzne monitorowanie owulacji?
Ultrasonograficzne monitorowanie owulacji jest wykonywane w celu wyznaczenia dokładnego dnia owulacji i można je wykonywać zarówno w procesie diagnostyki, jak i podczas leczenia niepłodności. Badanie to jest przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym i polega na obserwacji jajników w ściśle określonych dniach cyklu. W trakcie badania ginekolog za pomocą głowicy ultrasonograficznej bada również strukturę i grubość endometrium, a w efekcie możne również wskazać datę najbliższej owulacji. Co więcej, badanie umożliwia też wskazanie przyczyny niepłodności i określenia dalszego sposobu leczenia. Warto też wspomnieć o tym, że badanie jest bezbolesne i trwa około 10 minut.
Kiedy warto przeprowadzić monitoring owulacji?
Monitoring owulacji to badanie, które jest przeznaczone dla każdej kobiety, która regularnie podejmuje współżycie. Co więcej, badanie to warto również wykonać w sytuacji, gdy ma się trudności z zajściem w ciążę. Podczas monitoringu owulacji specjalista może szybko zdiagnozować przyczynę braku jajeczkowania i podjąć dalsze leczenie. Ważne jest, aby na badanie zgłosić się w określonym dniu cyklu miesiączkowego. Monitoring zazwyczaj wykonuje się od 10 do 11 dnia cyklu co 2 dni. Dzięki temu ginekolog może sprawnie określić liczbę i średnicę największych pęcherzyków w obu jajnikach.