Jakimi metodami można leczyć żylaki?
Żylaki to niestety bardzo powszechny problem. Statystyki wskazują, że cierpi na nie ponad połowa dorosłych Polaków. Stanowią one efekt przewlekłej niewydolności krążenia, a objawiać się mogą nie tylko nieestetycznymi zmianami widocznymi na skórze, ale także bolesnymi obrzękami. Ignorowane zbyt długo prowadzą do coraz poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, włącznie z zakrzepicą żył. Jak więc je leczyć? Poniżej opisujemy sprawdzone sposoby.
Stripping żylaków
Stripping to standardowa operacja żylaków, polegająca na usunięciu żyły, w której doszło do zmian chorobowych. Można ją wykonywać w znieczuleniu miejscowym, a zabieg trwa zwykle od 60 do 90 minut. Mniej czasu zajmuje nowocześniejsza wersja strippingu, nazywana kriostrippingiem. Stosuje się w niej sondę schłodzoną do minus 80 stopni.
Skleroterapia żylaków
Skleroterapia to podstawowa chemiczna metoda leczenia żylaków. Polega na wstrzyknięciu do żyły środka chemicznego, który spowoduje jej zamknięcie. Przed zabiegiem wykonuje się badanie USG, żeby właściwie dobrać ilość i stężenie substancji czynnej. Sam zabieg, który najczęściej trwa mniej niż pół godziny, również przeprowadzany jest pod kontrolą ultrasonograficzną. Tutaj także mamy do czynienia z nową odmianą metody, czyli skleroterapią piankową. Dzięki nadaniu substancji czynnej formy piany można zastosować mniejszą dawkę, a dodatkowo piana jest lepiej widoczna na USG.
Laserowe leczenie żylaków
Laserowe usuwanie żylaków należy do najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod radzenia sobie z tym problemem. Zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, polega na wykonaniu nakłuć, a następnie zamykaniu naczyń krwionośnych za pomocą energii cieplnej generowanej przez wiązkę światła. Jest to metoda mało inwazyjna, dzięki czemu pacjent wraca do normalnej aktywności szybciej niż w przypadku leczenia żylaków klasycznymi metodami. Co więcej, jak wskazują badania, ryzyko nawrotu problemów jest znacznie mniejsze.