Jak przygotować się do wizyty u chirurga naczyniowego?
Gdy mamy problem z obrzękiem i bólem nóg, żylakami czy ciągłym marznięciem i drętwieniem palców u stóp, powinniśmy jak najszybciej umówić się na spotkanie z chirurgiem naczyniowym. Lekarz ten specjalizuje się w diagnozowaniu problemów i udrażnianiu chorych naczyń krwionośnych, które stanowią przyczynę wspomnianych dolegliwości.
Co zrobić przed wizytą u chirurga naczyniowego?
Aby lekarz mógł dokonać diagnozy i wdrożyć odpowiednie metody leczenia, musi zebrać szczegółowe informacje o indywidualnej sytuacji pacjenta. Pomożemy mu w tym, zabierając na wizytę skompletowaną dokumentację, na którą składać się powinny przede wszystkim:
- wypisy z pobytów w szpitalu,
- zalecenia od innych specjalistów,
- wyniki badań (szczególnie USG, najlepiej w formie cyfrowej).
Ważne jest również przedstawienie chirurgowi naczyniowemu informacji o wszelkich dolegliwościach, z jakimi się zmagamy. I nie chodzi tu tylko o przewlekłe choroby, ale nawet o takie problemy, które wydawać się nam mogą błahe, jak bóle głowy czy mięśni. Spróbujmy przypomnieć sobie, w jakich okolicznościach pojawiają się albo nasilają. Stwórzmy też listę leków i suplementów, jakie przyjmujemy – wraz z precyzyjnym wskazaniem dawek. Nie pomijajmy nawet ziół.
Warto także zastanowić się nad tym, o co będziemy chcieli zapytać lekarza. A jeśli pytań przyjdzie nam do głowy dużo, dobrze byłoby je spisać. Nie zapominajmy też o zabraniu dowodu tożsamości oraz danych ubezpieczenia.
A czego możemy spodziewać się podczas wizyty? Na pewno badania, podczas którego chirurg oceni nasz stan nie tylko wzrokowo, ale również za pomocą dotyku oraz aparatu USG. Konieczne więc będzie odsłonięcie części ciała, z którą związane są dolegliwości. Może również być tak, że potrzebne okaże się przebadanie także innych obszarów, nawet jeśli wydają nam się całkowicie zdrowe. Przed wizytą zadbajmy więc o higienę i ubierzmy się tak, aby odsłanianie ciała nie stanowiło kłopotu.