Jak często należy przeprowadzać USG piersi?
USG piersi to podstawowe badanie profilaktyczne, które umożliwia wykrycie łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych. Ważne jest, aby każda kobieta regularnie wykonywała USG piersi, dzięki czemu może zapobiec rozwojowi niebezpiecznych nowotworów. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jak często powinno się wykonywać USG piersi i na czym polega badanie. Życzymy udanej lektury.
Co jaki czas powinno się wykonywać USG piersi?
USG piersi to badanie obrazowe, które jest wykonywane w celach profilaktycznych i diagnostycznych. Pozwala ono natychmiastowo potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie chorób nowotworowych. USG piersi jest też wykonywane w różnicowaniu zmian torbielowatych. Niezwykle ważne jest, aby każda kobieta do 30 roku życia wykonywała USG piersi minimum raz na 2 lata. Z kolei po przekroczeniu 30 lat ultrasonografię piersi warto wykonywać minimum raz w roku. Należy też pamiętać o tym, że badanie USG powinno być wykonane jak najszybciej po zauważeniu niepokojących objawów, takich jak ból piersi, zmiany ich kształtu, wyciek z brodawki lub wyczuwalne zgrubienia.
Jak przebiega USG piersi?
USG piersi rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentką, podczas którego lekarz może zapoznać się z niepokojącymi objawami. USG piersi wykonuje się w pozycji leżącej, z rękami założonymi za głowę. Dzięki temu lekarz ma łatwiejszy dostęp do gruczołu piersiowego. Następnie specjalista przykłada do piersi głowicę ultrasonograficzną pokrytą żelem i przesuwa ją po badanym obszarze. Pozwala to na precyzyjną ocenę części gruczołowej i przedgruczołowej piersi, tkanek piersi za brodawką, zawartości przewodów mlekowych i stopnia odkształcenia ewentualnych zmian.