Czym jest cytologia i kiedy należy ją wykonywać?
Cytologia to podstawowe badanie ginekologiczne, które powinna wykonywać każda kobieta w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje możliwość podjęcia szybkich działań, które mogą zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Jak często należy wykonywać cytologię? Na czym polega badanie cytologiczne w gabinecie ginekologicznym? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.
Jak często należy wykonywać cytologię?
Obecnie wiele kobiet wciąż zapomina o systematycznym wykonywaniu podstawowych badań ginekologicznych, które mogą wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium. Jednym z profilaktycznych badań ukierunkowanych na raka szyjki macicy jest cytologia. Zaleca się, aby cytologię wykonywać przynajmniej raz w roku i nie rzadziej niż raz na 3 lata. Dzięki temu można natychmiast wykryć stan przednowotworowy. To z kolei daje możliwość wdrożenia skutecznych metod leczenia choroby i zapobiegania jej dalszemu rozwojowi. Warto też wspomnieć o tym, że cytologię powinna wykonywać każda kobieta w wieku rozrodczym, a na pierwsze badanie warto się zgłosić nie później niż po ukończeniu 25 roku życia.
Na czym polega badanie cytologiczne?
Badanie cytologiczne jest wykonywane w gabinecie ginekologicznym i polega na ocenie rozmazu pobranego z kanału i tarczy szyjki macicy. Do badania należy się też odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed wykonaniem cytologii należy ograniczyć współżycie i nie należy przyjmować leków dopochwowych. W trakcie badania lekarz wykorzystuje wziernik ginekologiczny, który umożliwia odchylenie od siebie tylnej i przedniej ściany pochwy. Następnie przy użyciu specjalnej szczoteczki pobiera komórki nabłonka z kanału i tarczy szyjki macicy. Po zakończeniu badania próbka z pobranym materiałem cytologicznym trafia do laboratorium i podlega ocenie.